
06 mar Dokumenty rozwodowe
Klienci zgłaszający się do naszej kancelarii w sprawie o rozwód pytają, ile czasu zajmie zgromadzenie pełnej dokumentacji do złożenia pozwu o rozwód i jakie są najważniejsze dokumenty rozwodowe.
Odpowiadając na pytanie o dokumentację potrzebną do zainicjowania sprawy o rozwód zawsze musimy uwzględnić indywidualny charakter sprawy, w szczególności, czy małżonkowie mają małoletnie dzieci, czy sporne w sprawie będą alimenty na dzieci, kontakty z nimi, czy w sprawie będziemy również dochodzić alimentów dla małżonka. Na przebieg postępowania rozwodowego, a w konsekwencji zakres dokumentacji, w tym dowodów zgłaszanych w sprawie, ma oczywiście również istotny wpływ to, czy będziemy dochodzili rozwodu z orzeczeniem o winie jednej ze stron.
Jakie są najważniejsze dokumenty potrzebne do rozpoczęcia sprawy o rozwód?
Dokumentem niezbędnym do zainicjowania sprawy o rozwód jest pozew o rozwód. Do pozwu dołączyć należy w szczególności:
- odpis aktu małżeństwa,
- odpisy aktów urodzenia dzieci,
- dowód uiszczenia opłaty sądowej od pozwu,
- ewentualnie wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych.
Pozostałe załączniki do pozwu zależą od zakresu naszych wniosków zawartych w pozwie. Przykładowo dochodząc alimentów na dzieci warto przedstawić dokumenty potwierdzające uzasadnione potrzeby i wydatki na dzieci, tj. faktury VAT, zaświadczenia o zajęciach dodatkowych, w których uczestniczą dzieci, potwierdzenia płatności należności za leczenie dzieci. Z kolei w sytuacji, gdy uzgodniliśmy z małżonkiem wysokość alimentów, częstotliwość kontaktów z dzieckiem, do pozwu dołączymy porozumienie rodzicielskie. Natomiast jeśli naszą intencją jest uzyskanie rozwodu z orzeczeniem winy małżonka, warto przedstawić dowody potwierdzające winę w rozkładzie pożycia stron, oprócz dowodu z zeznań świadków, mogą to być przykładowo wydruki korespondencji elektronicznej z małżonkiem, potwierdzające jego zdradę.
Ile czasu trwa przygotowanie dokumentów do pozwu o rozwód?
Podstawowe dokumenty zgromadzimy w nieodległym czasie, uzależnionym od terminu, w którym zostaną nam wydane odpisy aktu małżeństwa i aktów urodzenia. Jeśli spodziewamy się sądowego sporu o alimenty zdecydowanie warto poświęcić nieco więcej czasu na zgromadzenie faktur VAT przedstawiających wydatki na rzecz osoby uprawnionej do alimentów. Z kolei w przypadku, gdy jest szansa na uzgodnienie z małżonkiem warunków rozwodu, warto wykorzystać czas przed wniesieniem pozwu o rozwód na negocjacje. Wypracowany konsensus przedstawiamy wówczas w pisemnym porozumieniu, który może pomóc przygotować adwokat lub radca prawny.
W przypadku zainteresowania pomocą naszego adwokata lub radcy prawnego w sprawie o rozwód, zapraszamy na spotkanie w siedzibie naszej kancelarii w Krakowie lub Myślenicach.
Autor: Monika Szymborska, radca prawny
Kancelaria Adwokacko-Radcowska Magdalena Pawlik Monika Szymborska s.c.
Biuro w Krakowie: ul. Rynek Dębnicki 6/3, 30-319 Kraków
Biuro w Myślenicach: ul. Słowackiego 38/3, 32-400 Myślenice